خراسان جنوبی , نگین کویر لوت ایران!

 

در دنیای امروز , صنعت گردشگری بعنوان یکی از صنایع پاک , اشتغال زا  و پردرآمد برای کشورها محسوب شده که یکی از مهمترین شاخصهای توسعه پایدار جوامع نیز میباشد و این درحالیست که استان خراسان جنوبی نیز بدلیل برخورداری از جذابیتهای فرهنگی , تاریخی و طبیعت منحصر بفرد حتی در سطح دنیا , در بخش گردشگری حرفهای زیادی برای گفتن دارد و اکثر نقاط استان را مناطق بسیار دیدنی تشکیل میدهد که چشم هر بیننده ای را خیره و گردشگران مشتاق و نکته سنج را به تحسین وامیدارد!

این استان کویری و زیبا با برخورداری از مردمی خونگرم و مهمان نواز , دارا بودن فرهنگ غنی و آداب و رسوم جذاب و متنوع مانند رقص چوب مردان و مراسم بام اندود , سوغات لذیذ مانند عناب , زرشک , زعفران و ... , صنایع دستی هنرمندانه مانند فرش , جاجیم , نمد و ... , ابنیه تاریخی و باستانی فراوان مانند ارگ مشهور کلاه فرنگی , قلعه بیرجند , شهر باستانی تون , نقش مرد پارتی , سنگ نگاره لاخ مزار و ... , روستاهای ییلاقی و سرسبز مانند آرک بین آباد , مصعبی و کریمو , رچ , تجنود و ... , روستاهای افسانه ای و شگفت مانند روستای ده سلم ( نجات یافتگان قوم لوط ) , ماخونیک ( سرزمین کوتوله ها ) , روستای چنشت ( آداب و رسوم جالب و عجیب ) و برخورداری از آبگرمها و آبترشهای درمانی متعدد در سطح استان مانند مجتمع آبگرم درمانی فردوس , آبترش سربیشه و آبگرم درمانی لوت , پتانسیل عظیمی در جذب توریسم و رونق صنعت گردشگری کشور , دارا می باشد .

با توجه به اینکه قسمتهای زیادی از استان خراسان جنوبی در کویر بزرگ و مشهور لوت واقع است , جذابیتهای طبیعی فراوانی را شامل می باشد که از آن جمله می توان به جنگلهای کوهستانی شاسکوه در قائنات , جنگلهای منحصربفرد بنه در نهبندان , جنگل طاق گرماب , دشتهای زیبا با افقهای بی انتها مانند دشت اسفدن , دشت خور , سربیشه و ... , دره های سرسبز آهنگران , زیرکوه و باقران , آبشارهای دیدنی سبزرود سرایان و چهارده بیرجند , غارهای چنشت , اژدها و بتون در سرایان , غار جوجه و پهلوان در قائنات , رشته کوههای مرتفع باقران , کوه شاه , آرک و گرنگ , درمیان و ... , آبگیرهای دیدنی موشین , برکوه , سد حاجی آباد , بند دره و ... , ریگزارهای زیبای اکبرآباد ماژان , ریگ لوت در نهبندان , ریگ یوز در فردوس , ریگ همت آباد در قائنات و ... , وجود نیزار استثنائی خور , کلوته های گلی رنگارنگ در هزار دره نهبندان , تالاب بزرگ کجی نمکزار در سهل آباد نهبندان , رد پای حیوانات عظیم الجثه ماقبل تاریخ و فسیلهای فراوان در کوههای آهکی استان , وجود درختان قدیمی و تنومند چندهزار ساله مانند چنار دوشنگان و سرو کهنسال درمیان , برخورداری از وحوش دیدنی و پرندگان نادر مانند آهو , هوبره , زاغ بور ایرانی و ... , گونه های با ارزش گیاهی و گلهای زیبا مانند درختان پسته بنه , لاله زار های شگفت زیرکوه در قائنات , گلهای بی نظیر جالیز , زعفران , سمارق ( قارچ ) و ... , آثار مطرح در زمینه ژئوتوریسم مانند پل سنگی فارسیان در دشت بیاض , کوه سنگ سوراخ در مظفریه فردوس , دقهای محمد آباد و پترگان , کلوت گرماب و ... , اشاره نمود.

کویر عظیم و افسانه ای لوت نیز با دارا بودن عنوان گرمترین ناحیه کره زمین و منطقه صفر حیات , همچنین وجود بلندترین کوههای شنی جهان در جنوب نهبندان بعنوان یکی از قطبهای گردشگری بیابانی ایران , به شمار میرود که اخیراً با افتتاح جاده توریستی کرمان – نهبندان , مسیری جالب و فرصتی استثنائی برای علاقمندان سفر به کویر و بازدید از جذابیتهای منحصربفرد آن , به همراه بازدید از سایر دیدنیهای خراسان جنوبی , فراهم نموده است .

وجود پتانسیلهای گردشگری فراوان , فراهم بودن تسهیلات مختلف جهت انجام طرحهای گردشگری از جمله ساخت هتل و مهمانسرا , مجتمع های آب درمانی , کمپ کویر و تورهای پیشرفته کویرنوردی , حمایت مردم و مسئولین از اجرای پروژه های مختلف در این بخش , باعث شده تا بستری مناسب جهت سرمایه گذاری در صنعت گردشگری خراسان جنوبی مهیا گردد.

در این راستا شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی خراسان جنوبی با بهره گیری از توان مدیریتی بالا و استفاده از تجربه کارشناسان خبره در عرصه های مختلف گردشگری , همچنین رایزنی و هماهنگی با ادارات استان و جذب پتانسیلهای سرمایه گذاری , نقش بسزایی در رشد و توسعه صنعت گردشگری استان ایفاء نموده است و امید میرود با تعاملات انجام شده و موفقیت های بیشتر در جذب سرمایه گذاری , در آینده نزدیک , شاهد تحولاتی چشمگیر در عرصه گردشگری استان و کشور باشیم.

از جمله این فعالیتها می توان به جلب مشارکت بخش خصوصی و پروژه احداث هتل پنج ستاره بیرجند در منطقه نمونه گردشگری بنددره و هتل سه ستاره قائن در منطقه نمونه گردشگری بوذجمهر اشاره نمود که از امکانات رفاهی و خدماتی متنوع مانند مجتمع غذایی و کافی شاپ , مجتمع تجاری , سالنهای مراسم و ورزشی (استخر – سونا – بدنسازی و ...) و دیگر امکانات پیشرفته و مدرن برخوردار میباشد و تاکنون مراحل مختلفی از احداث آن به پایان رسیده است .

احداث کمپینگ توریستی قهستان و کمپینگ خضری که به همراه مطالعات و امکان سنجی مناطق نمونه گردشگری از جمله بند دره بیرجند , بوذجمهر قائنی , بشرویه , شهر باستانی تون فردوس , باغستان , مصعبی و کریمو و درمیان انجام می پذیرد , همچنین مطالعه و احداث سه مجتمع آبدرمانی در آبترش سربیشه , آبگرم لوت در بیرجند و آبگرم معدنی فردوس , از نتایج سفرهای استانی هیئت محترم دولت به استان خراسان جنوبی به شمار میرود که با پیگیری های مجدانه مسئولین استان و سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری به نتیجه رسیده است ؛ ضمن اینکه طرح احداث سه هتل بزرگ دیگر نیز در شهرستانهای فردوس , خضری و سرایان تصویب و مراحل اجرایی آن آغاز شده است .

احداث و تکمیل مجتمع های بین راهی جهت استفاده مسافرین و گردشگران نوروزی با امکانات رفاهی و سرویسهای بهداشتی در مناطق دهشک , قائن , بیرجند , درمیان , اسدیه , مود , سهل آباد و شوسف نیز از دیگر فعالیتهای به ثمر رسیده در جهت رفاه حال گردشگران ورودی میباشد و با پیگیریهای انجام شده توسط مدیریت شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی خراسان جنوبی , در آینده نزدیک شاهد احداث پنجاه مجتمع بین راهی دیگر در استان خواهیم بود.     

افتتاح کمپ گردشگری کویر در دشتهای بی نظیر قائنات و برگزاری تورهای کویر , شترسواری و سافاری صحرا توسط برجسته ترین کویرنوردان حرفه ای ایران ,از نوروز امسال, از دیگر فعالیتهای پیش بینی شده در بخش گردشگری خراسان جنوبی می باشد که با هدف رشد و توسعه هرچه بیشتر صنعت گردشگری و اکوتوریسم استان صورت می پذیرد و امید است نقش بسزایی در توانمندی دولت جهت پیشبرد و تحقق اهداف متعالی برنامه توسعه و نزدیک شدن به افق سند چشم انداز در جذب بیست میلیون گردشگر خارجی به کشور , ایفاء نماید